Use
Its purpose is to connect IO-Link sensors to a PC via a USB port. The included software allows easy configuration and parameterization of IO-Link sensors, as well as sensor diagnostics. For sensors with low current consumption, power is supplied directly from the USB Master. For sensors with higher current consumption, an external power supply can be used. The equipment is ideally suited for testing purposes as well as for commissioning and repair operations.
Specification
| indicator running | USB indicator: LED green |
| IO-Link indicator: LED orange |
| Diagnostic error indicator: LED orange |
| L+ indicator light: LED red |
| Interface Type | IO-Link |
| letter of agreement | IO-LinkV1.1 |
| Technical data | Baud rate COM 1 (4.8kBaud) |
| Baud rate COM 2 (38.4kBaud) |
| Baud rate COM 3 (230.4kBaud) |
| Sensor supply voltage | Load current max. 80mA via USB, 200mA via external power supply |
| ambient temperature | 0~45° C |
| Storage temperature | -40~80° C |
| Relative humidity | 95% no condensation |
| Protection level | IP20 (when connected correctly) |
| IO-Link connection port | 4-pin, M12x1 socket |
| Operating Voltage | DC24V, 2.1mm |
| USB 2.0 | USB plug-in connector |
| shell | Aluminum housing |
| quality | About 100g |
| Scope of delivery | USB connection cable IO-Link link cable USB Master |