| voltage | DC5~24V |
| journey | 3±0.5mm (360° direction) |
| Operating force | H:1.5N |
| J:0.5N |
| Action position [OP] | 1.5±0.5mm |
| Repeatability | 0.02mm |
| output method | NPN normally open (ON during action) |
| Output current | 15mAMAX |
| Current consumption | 8mAMAX |
| working frequency | 20 times/min or less |
| Withstand voltage | AC1000V |
1 minute, Between the entire charging part and the casing |
| Insulation resistance | DC250V |
20MQ or more, Between the entire charging part and the casing |
| Working temperature | -20℃~+85℃(no condensation) |
| Working environment humidity | 20~95%RH |
| Wire specifications | φ3.6×1000mm gray |
| shell material | cast zinc alloy |
| ball material | black phenolic |
| indicator light | ZTSX4 | none |
| ZTSX4-LED | The distance from the sensor body is approx. 100mm |
| protection level | IP65 |