| voltage | DC5~24V |
| journey | 4mm (360°) |
| Operating force | H: 1N |
| J: 0.3N |
| Working point position [PT] | 1.5±1mm |
| Return difference[MD] | 0.1mm or less |
| Repeatability | 0.02mm |
| output method | NPN normally open (ON during operation) |
| Output current | 15mAMAX |
| Current consumption | 8mAMAX |
| working frequency | 60 times/min or less |
| Withstand voltage | AC1000V |
| 1 minute, between the entire charging part and the casing |
| Insulation resistance | DC250V |
| 20MΩ or more, between the entire charging part and the casing |
| Working temperature | - 20℃~ +85℃ (no condensation) |
| Working environment humidity | 20~95%RH |
| Wire specifications | φ2.8×1000mm |
| Material | Shell, shaft, ball: SUS303 |
| indicator light | LSTSX1-LED | About 100mm from the sensor body |
| protection level | IP65 |