| voltage | DC5~24V |
| journey | 1.2mm |
| Operating force | 0.9N |
| Working point position [PT] | 0.3~0.6mm |
| Return difference[MD] | 0.1mm or less |
| Static load resistance | 50N |
| Repeatability | ±0.005mm |
| output method | LSTSR8: |
| NPN normally open (ON during operation) |
| LSTSR8(B): |
| NPN normally closed (OFF during action) |
| Output current | 10mAMAX |
| Current consumption | 8mAMAX |
| working frequency | 60 times/min or less |
| Withstand voltage | AC1000V |
| 1 minute, between the entire charging part and the casing |
| Insulation resistance | DC250V |
| 20MΩ or more, between the entire charging part and the casing |
| Working temperature | - 20℃~ +85℃ (no condensation) |
| Working environment humidity | 20~95%RH |
| Wire specifications | 3 core wires, φ0.9×3000mm |
| Material | Housing/operating lever: SUS303 |
| protection level | IP65 |
Note 1) It is suitable for use in environments such as molds and jigs that contain oil and moisture.
Note 2) Please be careful to prevent the insulation part from coming off at the connection point of the wire connector.