| voltage | DC5~24V |
| journey | 0.7~1mm |
| Operating force | 0.4N |
| Return difference[MD] | 0.1mm or less |
| Operating point position [OP] | 10±0.2mm (from the bottom) |
| Static load resistance | 80N uses a φ3 rod, and 1000N uses a φ10 rod near the center. |
| Repeatability | ±0.01mm |
| output method | LSTSR10: |
| NPN normally open (ON during operation) |
| LSTSR10(B): |
| NPN normally closed (OFF during action) |
| Output current | 10mAMAX |
| Current consumption | 8mAMAX |
| working frequency | 60 times/min or less |
| Withstand voltage | AC1000V |
| 1 minute, between the entire charging part and the casing |
| Insulation resistance | DC250V |
| 20MΩ or more, between the entire charging part and the casing |
| Working temperature | - 20℃~ +85℃ (no condensation) |
| Working environment humidity | 20~95%RH |
| Wire specifications | 3 core wires, φ0.9×1000mm |
| Material | Housing/operating lever: SUS303 |
| protection level | IP67 |
Note) When pushing the operating lever, please do not make the top of the operating lever lower than the protective cover.