| voltage | DC5~24V |
| journey | 2mm |
| ON keep | Below 1.6mm |
| Operating force | 0.5N |
| Working point position [PT] | 0.15~0.4mm |
| Return difference[MD] | 0.1mm or less |
| Repeatability | ±0.001mm |
| output method | LSTSMR2A: |
| NPN normally open (ON during operation) |
| LSTSMR2B: |
| NPN normally closed (OFF during action) |
| Output current | 15mAMAX |
| Current consumption | 8mAMAX |
| working frequency | 60 times/min or less |
| Withstand voltage | AC1000V |
| 1 minute, between the entire charging part and the casing |
| Insulation resistance | DC250V |
| 20MΩ or more, between the entire charging part and the casing |
| Working temperature | - 20℃~ +85℃ (no condensation) |
| Working environment humidity | 20~95%RH |
| shell material | glass fiber reinforced resin |
| Shell color | LSTSMR2A: black |
| LSTSMR2B: gray |