| voltage | DC5~24V |
| journey | 3mm |
| Operating force | 0.7N |
| Working point position [PT] | 0.2~0.5mm |
| Return difference[MD] | 0.1mm or less |
| Repeatability | ±0.001mm |
| output method | NPN normally open (ON during operation) |
| Output current | 15mA MAX ※1 |
| Current consumption | 8mAMAX |
| working frequency | 60 times/min or less |
| Withstand voltage | AC1000V |
| 1 minute, between the entire charging part and the casing |
| Insulation resistance | DC250V |
| 20MΩ or more, between the entire charging part and the casing |
| Working temperature | - 20℃~ +85℃ (no condensation) |
| Working environment humidity | 20~95%RH |
| Wire specifications | φ2.8×1000mm Gray※1 |
| Material | Shell/Nut/: SUS303 |
| Install | M10 nut, tightening torque 12N·m or less |
| Installation hole diameter processing dimensions | φ10 +0.5 0 |
|
| protection level | IP67 |
※1 Depending on the cable options, conversion, current amplification, cable extension, and additional indicator lights are possible.
Note) If sensors, indicators, wires, etc. are used immersed in oil (aqueous cutting fluid, etc.), waterproof and oil-proof measures must be taken. Please contact us in advance.