| voltage | DC5~24V |
| journey | 3mm |
| Operating force | 1N Note) |
| Working point position [PT] | Freely specified within 0.4±0.15mm ~ 2.0±0.15mm |
| Return difference[MD] | 0.1mm or less |
| Repeatability | ±0.001mm |
| output method | LSTSM10: |
| NPN normally open (ON during operation) |
| LSTSM10(B): |
| NPN normally closed (OFF during action) |
| Output current | 15mAMAX |
| Current consumption | 8mAMAX |
| working frequency | 60 times/min or less |
| Withstand voltage | AC1000V |
| 1 minute, between the entire charging part and the casing |
| Insulation resistance | DC250V |
| 20MΩ or more, between the entire charging part and the casing |
| Working temperature | -20℃~ +85℃(no condensation) |
| Working environment humidity | 20~95%RH |
| Wire specifications | φ3.1(MAX)×1000mm |
| LSTSM10-S | grey |
| LSTSM10-D | black |
| LSTSM10(B) |
| Material | Shell/nut/operating rod: SUS303 |
| Install | M10 nut, tightening torque 12N·m or less |
| Installation hole diameter processing dimensions | φ10 | +0.50 |
| indicator light | LSTSM10 |
| LSTSM10(B) |
| LSTSM10-LED | Approximately 100mm from the sensor body |
| LSTSM10(B)-LED |
| protection level | IP67 |
Note) Please do not apply more than 30N force to the operating lever.