| voltage | DC5~24V |
| journey | 1.4mm (up and down direction) |
| Operating force | 0.9N Note 1) |
| Working point position [PT] | 0.1~0.3mm |
| Return difference[MD] | 0.1mm or less |
| Repeatability | ±0.001mm |
| output method | LSTSBM8: |
| NPN normally open (ON during operation) |
| LSTSBM8 (B): |
| NPN normally closed (OFF during action) |
| Output current | 15mAMAX |
| Current consumption | 8mAMAX |
| working frequency | 60 times/min or less |
| Withstand voltage | AC1000V |
| 1 minute, between the entire charging part and the casing |
| Insulation resistance | DC250V |
| 20MΩ or more, between the entire charging part and the casing |
| Working temperature | - 20℃~ +85℃ (no condensation) |
| Working environment humidity | 20~95%RH |
| Wire specifications | φ2.8×1000mm |
| LSTSBM8: gray |
| LSTSBM8(B): black |
| ball material | SUS304 |
| shell material | SUS303 |
| Install | M8 nut, tightening torque 5N·m or less |
| Installation hole diameter processing dimensions | Φ8 +0.5 0 |
| protection level | IP67 |
Note 1) Please do not apply more than 15N force to the operating lever
Note 2) Please do not apply more than 10N force to the ball bracket from the lateral direction.
Note 3) The corner radius of the detection object that touches the ball is preferably R0.5 or more ※ Please consult us for waterproof type
※ LED lights can be added through cable accessories and cable extensions. Please refer to P.127 ~ 130 for details.