| voltage | DC5~24V |
| journey | 1mm |
| Operating force | H: 4.5N |
| J: 0.35N |
| Working point position [PT] | 0.3~0.6mm |
| Return difference[MD] | 0.1mm or less |
| Repeatability | ±0.01mm |
| output method | LSTSBM10(A): |
| NPN normally open (ON during operation) |
| LSTSBM10(B): |
| NPN normally closed (OFF during action) |
| Output current | 15mAMAX |
| Current consumption | 8mAMAX |
| working frequency | 60 times/min or less |
| Withstand voltage | AC1000V |
| 1 minute, between the entire charging part and the casing |
| Insulation resistance | DC250V |
| 20MΩ or more, between the entire charging part and the casing |
| Working temperature | - 20℃~ +85℃ (no condensation) |
| Working environment humidity | 20~95%RH |
| Wire specifications | φ2.8×1000mm |
| LSTSBM10(A): gray |
| LSTSBM10(B): black |
| Housing nut material | SUS303 |
| Ball material |
| Install | M10 nut, tightening torque 12N·m or less |
| Installation hole diameter processing dimensions | φ10 +0.5 0 |
| indicator light | LSTSBM10 | none |
| LSTSBM10-LED | Approximately 100mm from the sensor body |
| protection level | IP65 |