| voltage | DC5~24V |
| journey | 1mm |
| Operating force | H:7N |
| J: 0.5N |
| Working point position [PT] | 0.3~0.6mm |
| Return difference[MD] | 0.1mm or less |
| Repeatability | ±0.01mm |
| output method | LSTSB12(A): |
| NPN normally open (ON during operation) |
| LSTSB12(B): |
| NPN normally closed (OFF during action) |
| Output current | 15mAMAX |
| Current consumption | 8mAMAX |
| working frequency | 60 times/min or less |
| Withstand voltage | AC1000V |
| 1 minute, between the entire charging part and the casing |
| Insulation resistance | DC250V |
| 20MΩ or more, between the entire charging part and the casing |
| Working temperature | - 20℃~ +85℃ (no condensation) |
| Working environment humidity | 20~95%RH |
| Wire specifications | φ2.8×1000mm |
| LSTSB12(A): gray |
| LSTSB12(B): black |
| shell material | SUS303 |
| Ball material | SUS |
| indicator light | LSTSB12-LED | About 100mm from the sensor body |
| protection level | IP65 |
※ If the movement of the ball becomes sluggish, you can remove the screw cap, clean the ball operating lever and spring, and then reassemble it.