| voltage | DC5~24V |
| journey | 8mm |
| Operating force | 0.4N |
| Working point position [PT] | 0.3~0.8mm |
| Return difference[MD] | 0.1mm or less |
| Repeatability | ±0.01mm |
| output method | LSTS93E: |
| NPN normally open (ON during operation) |
| LSTS93E(B): |
| NPN normally closed (OFF during action) |
| Output current | 15mAMAX |
| Current consumption | 8mAMAX |
| working frequency | 60 times/min or less |
| Withstand voltage | AC1000V |
| 1 minute, between the entire charging part and the casing |
| Insulation resistance | DC250V |
| 20MΩ or more, between the entire charging part and the casing |
| Working temperature | - 20℃~ +85℃ (no condensation) |
| Working environment humidity | 20~95%RH |
| Wire specifications | φ2.8×1000mm |
| LSTS93E: gray |
| LSTS93E(B): black |
| Operating lever material | SUS303 |
| shell material | Glass fiber reinforced resin (black) |
| Install | M3 screws, tightening torque 0.3N·m |
| indicator light | none |
| protection level | IP65 |