| voltage | DC5~24V |
| Static load resistance | 100kN |
| journey | 1mm |
| Working position[OP] | 18mm |
| Return difference[MD] | 0.1mm or less |
| Repeatability | ±0.002mm |
| output method | LSTS30: |
| NPN normally open (ON during operation) |
| LSTS30(B): |
| NPN normally closed (OFF during action) |
| Output current | 15mAMAX |
| Current consumption | 8mAMAX |
| working frequency | 60 times/min or less |
| Withstand voltage | AC1000V |
| 1 minute, between the entire charging part and the casing |
| Insulation resistance | DC250V |
| 20MΩ or more, between the entire charging part and the casing |
| Working temperature | - 20℃~ +85℃ (no condensation) |
| Working environment humidity | 20~95%RH |
| Wire specifications | φ2.8×1000mm |
| LSTS30: gray |
| LSTS30(B): black |
| shell material | SUS303 |
| Front-end material | SUS303 |
| Cable sealing material | Nitrile rubber |
| Protective cable material | SUS304 |
| protection level | IP67 |
※ Output conversion, current amplification, and cable extension can be achieved through wire accessories. Please refer to P.127 ~ 130 for details.