| voltage | DC5~24V |
| Number of sensors | 1 ~ 4 pieces |
| journey | 6mm |
| Operating force | 0.8~1.2N |
| Return difference[MD] | 0.08mm or less |
| Repeatability | ±0.001mm |
| output method | NPN normally open (ON during operation) |
| Output current | 15mAMAX |
| Current consumption | 8mAMAX |
| working frequency | 60 times/min or less |
| Withstand voltage | AC1000V |
| 1 minute, between the entire charging part and the casing |
| Insulation resistance | DC250V |
| 20MΩ or more, between the entire charging part and the casing |
| Working temperature | - 20℃~ +85℃ (no condensation) |
| Working environment humidity | 20~95%RH |
| Wire specifications | 3 ~ 6 cores φ3.6 (MAX) × 1000mm |
| Rubber tube material | Nitrile rubber |
| Housing and nut material | SUS303 |
| Install | M14 nut, tightening torque 18N·m or less |
| Installation hole diameter processing dimensions | φ14 +0.5 0
|
| indicator light | About 100mm from the sensor body |
| protection level | IP67 |
Note 1) When assembling the contact head, please support the front end with a 5mm wrench and tighten the contact head.
Note 2) Please do not apply rotational torque between the operating lever and the case.
Note 3) Please do not rotate the contact head.
Note 4) Please do not rotate the adjustment screw at the rear of the housing too far, as it may be damaged.